تکوست به‌عنوان یکی از هشت میزبان ققنوس، سه‌شنبه ۱۰ دی‌ماه در هتل سیمرغ، از اولین توکن خود با نام «آب‌پارس» رونمایی کرد.

توکن آب‌پارس که درواقع همانند سهام شرکت «تعاونی آب‌رسانی فلات مرکزی پارس» است که در چابهار آب دریای عمان را شیرین می‌کند، از طریق ققنوس، شبکه‌ای بلاکچینی که بنیان‌گذارانش شرکت‌های فناوری اطلاعات معتبر و بزرگ‌ترین بانک‌های کشور و شرکت تکوست هستند، عرضه خواهد شد. دارنده توکن به مدت صد سال، حق اختیار استفاده از یک مترمکعب آب شیرین معادل هزار بطری یک لیتری را خواهد داشت و با بالاتر رفتن ارزش شرکت تعاونی، ارزش سهام نیز افزایش پیدا خواهد کرد و سود سالیانه‌ای که از تعاونی حاصل خواهد شد، به دارنده توکن خواهد رسید. شرکت تکوست در روزهای آتی عرضه عمومی توکن آب‌پارس را آغاز خواهد کرد. در ادامه نگاهی کوتاه به صحبت‌های سخنرانان این مراسم خواهیم داشت.

دکتر ولی‌اله فاطمی دبیر بنیاد ققنوس به‌عنوان اولین سخنران در مراسم رونمایی از اولین توکن دیجیتال شبکه ققنوس به ارزش‌افزوده پلتفرم غیرمتمرکز مبتنی بر زنجیره بلوک در بخش تعاونی اشاره کرد و اهداف و ماموریت‌های ققنوس را معرفی کرد. فاطمی توضیح داد که این توکن‌ها به‌صورت سهام تعاونی در دسترس عموم قرار خواهند گرفت و در آینده نیز آپشن این توکن‌ها را در اختیار سهامداران قرار می‌دهند.

رضا باقری اصل، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور که سخنران بعدی این مراسم بود، با بیان اینکه در کشورهای دیگر اگر بحث اقتصاد اشتراکی شکل گرفته در کنار آن ابزار اشتراکی مانند رایانش ابری هم به‌وجود آمده است، گفت: «اگر در اینجا نظام اعتمادپذیری چالش بوده است، در کنار آن فناوری غیرمتمرکز مانند بلاکچین هم در نظر گرفته شده است. هرچند ما وقتی می‌خواهیم از این فناوری استفاده کنیم، تنها جنبه بیت‌کوین آن را موردتوجه قرار می‌دهیم، درحالی‌که این‌ها فناوری‌هایی است که برای دولت مدرن‌تر مجبوریم از آن استفاده کنیم. در کشور ما هم نظام مبتنی بر اعتماد مردم ایجاد شده که بسیار موثرتر از نظام متمرکز بوده است.»

باقری اصل همچنین با اشاره به اهمیت عرضه توکن آب‌پارس عنوان کرد: «می‌گویند آب حتی می‌تواند فلز را برش دهد، امیدوارم این فناوری به کار گرفته شده هم هرچه غیرمتمرکزتر، پررونق‌تر و قابل‌اعتمادتر برای همه حوزه‌ها کاربرد داشته باشد.»

به گفته رضایی‌نژاد رئیس هیئت‌مدیره تعاونی آب‌پارس، وجود حجم زیاد نقدینگی در کشور است، تهدید جدی است که اگر بتوانیم این نقدینگی را در قالب تعاونی درگیر کنیم، می‌توانیم این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم؛ درواقع با استفاده از این روش می‌توان این حجم از نقدینگی موجود در کشور را از سیال بودن خارج کرد. او ادامه داد: «امیدوارم که پروژه شیرین سازی آب و استفاده از توکن آب‌پارس بتواند منشأ خیر باشد. من بر این عقیده هستم که بهترین راه برون‌رفت از مشکلات اقتصادی این است که خودمان روی خودمان تکیه کنیم و با همت یکدیگر و با مدل تعاون، فعالیت کنیم.»

در ادامه برنامه رونمایی از توکن دیجیتال آب‌پارس، علیرضا صادقی مدیر سرمایه‌گذاری تکوست، خلاصه‌ای از سپیدنامه این توکن را ارائه داد. صادقی درباره آب‌پارس گفت: «آب پارس معرف یک سهم از این تعاونی است. این تعاونی ۱۰ میلیون سهم صادر کرده و به ازای هر سهم ۱ توکن صادر شده است. هرکس که بخواهد عضو شود باید این توکن را از کیف پول تعبیه‌شده یعنی کیف توکن ققنوس خریداری کند.»

در ادامه صحبت‌های صادقی به نحوه خرید آب پارس اشاره شد. «برای خرید این توکن‌ها افراد در ابتدا باید کیف پول این توکن را نصب کنند. در مرحله بعدی اقدام به خرید توکن کنند و سپس توکن‌ها به کیف پول شخص منتقل می‌شود. مرحله بعد شامل دریافت صرف سهام در سررسید به‌صورت توکن است و درنهایت امکان خریدوفروش توکن با دریافت سود مجمع پس از بهره‌برداری طرح.»

با توجه به صحبت‌های صادقی، در مرحله اول توزیع این توکن‌ها ۳ میلیون و ۳۰ هزار و ۳۰۳ توکن در نظر گرفته شده و جمعا ۱۰۰ میلیارد تومان تامین مالی انجام خواهد شد و قیمت هر سهم نیز ۳۳ هزار تومان در نظر گرفته شده است. در مرحله دوم که عرضه خصوصی خواهد بود، مابقی این توکن‌ها تا سقف ۱۰ میلیون توکن عرضه می‌شود. به گفته او، جذب پولی که در این دو مرحله صورت خواهد گرفت ۳۵۰ میلیارد تومان است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *